Tuomarit
Matti Tenhunen, ylituomari

Kiitos kutsusta tulla tuomaroimaan NOWT-SM koetta
Metsästys on ollut minulle elämäntapa ja intohimo pikkupojasta lähtien. Ensimmäinen noutaja meille hankittiin metsästyskaveriksi v. 1991 ja pian huomasimme olevamme mukana myös Keski-Suomen Nuuskujen NOME toiminnassa.
Meillä on olut useita labradorinnoutajia ja metsästyskäytön lisäksi niistä joidenkin kanssa olemme pärjänneet myös koerintamalla.
NOWT tuomarina olen toiminut pitkään ja NOME-B kokeita olen tuomaroinut jo hyvän tovin.
Koiran työskentelyä arvioitaessa arvostan erityisesti sinnikkyyttä ja kykyä työskennellä haastavissa olosuhteissa, myös hyvä riistanlöytökyky on noutajalle tärkeä ominaisuus.
Toki noutajan tulee olla myös tarvittaessa rauhallinen ja kuuliainen ohjaajaa kohtaan ja nämä ominaisuudet korostuvat NOWT kokeissa.
Perheemme uusi tulokas, parivuotias vilkas ja energinen lk.saksanseisoja on lisännyt ymmärrystä koirien erilaisuudesta ja erilaisista käyttötarkoituksista.
-Matti Tenhunen-
Ari-Pekka Fontell

Moi,
Ensinnäkin olen varsin otettu saadessani kutsun tulla arvostelemaan Wt-mestaruutta.
Olen aloittanut noutajauran 80-luvun alussa ja siitä sitten toimitsijatehtävien ja koeuran kautta ylituomaritehtäviin ensin B-koe ja myöhemmin Wt.
Metsästän paljon kaikenrotuisilla koirilla ja arvostan koirassa sammumatonta metsästysviettiä.
Toivon näkeväni koirat parhaimmillaan kesäkuun lopussa - ja totta kai hienoja suorituksia.
Ystävällisin terveisin
A-P Fontell
Tomi Sarkkinen

Moi,
Olen innokas metsästäjä, jolla tuli tarvetta noutajalle metsästykseen vuonna 2000. Taloon saapui labradori metsästyskäyttöön, joka sai myös innostumaan koetoiminnasta. Tämän jälkeen minulle on tullut useita koiria, joista on tullut valioita sekä lämpimällä, että kylmällä riistalla.
Aloitin ammattimaisen noutajan koulutuksen vuonna 2013 ja tämän jälkeen olen kouluttanut ihmisiä kouluttamaan koiriaan niin Suomessa, kuin useassa Euroopan maassa.
Olen tuomaroinut WT-kokeita vuodesta 2013 alkaen, sekä Suomessa, että useassa Euroopan maassa.
Kiitos kunniasta tulla arvostelemaan tätä hienoa tapahtumaa!
Tomi
Mika Torila

Suuri kiitos Keski-Suomen Noutajakoirayhdistykselle kutsusta tulla tuomaroimaan noutajien SM WT-koetta!
Olen harrastanut metsästystä 10-vuotiaasta asti. Noutajien kanssa olen touhunnut vuodesta 2003, jolloin minulle tuli ensimmäinen metsästyslinjainen labradorinnoutaja. Vuodesta 2014 alkaen olen ollut mukana koetoiminnassa ensin ahkerasti talkoillen, kokeita järjestäen ja sittemmin omien koirieni kanssa kisaten. Tällä hetkellä minulla on kolme labradorinnoutajaa ja harmaa norjanhirvikoira. WT-tuomariksi valmistuin elokuussa 2024, mistä alkaen olen päässyt tuomaroimaan monia kokeita. Arvostan noutajaa, joka on hyvässä yhteistyössä ohjaajansa kanssa, koiralla on hyvä luontainen kyky löytää riistaa ja sitä ohjataan hillitysti.
On kunnia päästä uudehkona WT-tuomarina kokeneiden kollegoiden kanssa tuomaroimaan mestaruuskoetta.
Toivon kaikille osallistujille hyviä suorituksia ja mukavaa koepäivää!
Mika Torila